loader image

PRZEKIEROWANIE 301

PRZEKIEROWANIE 301

Przekierowanie 301 z http do https

Jeżeli chcesz, żeby twoja strona była bezpieczna dla użytkowników niezbędne jest korzystanie z protokołu https. Https to szyfrowana wersja protokołu http, zapewniająca ochronę przed ewentualnym przechwyceniem danych.

Dane przesyłane za pomocą protokołu https chroni protokół TLS, posiadający 3 główne warstwy zabezpieczeń:

  • szyfrowanie
  • integralność danych
  • uwierzytelnienie

Już tłumaczę 🙂 Po pierwsze – szyfrowanie chroni użytkownika przed kradzieżą jego danych. Po drugie – integralność danych pozwala na wykrywanie wszystkich zmian i uszkodzeń danych podczas ich przesyłania. Po trzecie – uwierzytelnienie potwierdza, że użytkownik komunikuje się z właściwą witryną.

Właściwe zabezpieczenie danych

Bez wątpienia bezpieczeństwo użytkowników to sprawa najwyższej wagi, dlatego należy zrobić to właściwie. Pomoże nam w tym przekierowanie 301 z http do https. Żeby protokół https mógł działać niezbędny jest certyfikat SSL/TLS. Nie rzadko dochodzi do sytuacji, w której pomimo przedrostka https:// strona nie została zabezpieczona, o czym informuje nas stosowny komunikat.

Potencjalne zagrożenie

Ostrzeżenie o potencjalnym zagrożeniu może być spowodowane wygaśnięciem certyfikatu SSL dla naszej domeny. W tym wypadku należy zaopatrzyć się w aktualny certyfikat SSL. Całkiem możliwe, że twój hosting posiada darmowy certyfikat SSL Let’s encrypt (DV).

Jaki wpływ na SEO ma https?

Strony zabezpieczone certyfikatem i korzystające z szyfrowanej wersji są lepiej postrzegane przez Google. Nawet jeżeli Twoja strona internetowa nie przesyła żadnych wrażliwych danych, to warto przekierować ją do wersji z https na początku.

Jak wykonać przekierowanie 301?

Jest kilka sposobów na przekierowanie 301. Jednym z nich jest zrobienie tego bezpośrednio w pliku “.htaccess” znajdującym się na serwerze, w którym znajduje się nasza strona. Można to zrobić przy pomocy klienta ftp i edytować plik bezpośrednio na serwerze. W przypadku WordPressa można tego dokonać za pomocą jednej z kilku popularnych wtyczek, w panelu Administratora. Pamiętaj jednak by mieć aktualny certyfikat SSL przed stworzeniem przekierowania, pomoże Ci to zaoszczędzić dodatkowej pracy.

Podsumowanie

Bezpieczeństwo danych jest istotne dla Ciebie i Twoich użytkowników. Przekierowanie 301 z http do https to dobry sposób na upewnienie się, że twoja strona jest bezpieczna Zawsze upewnij się, że masz aktualny SSL. Przekierowanie możesz dokonać bezpośrednio w “.htaccess” lub przy pomocy dedykowanych pluginów.

Życzę bezpiecznego surfowania w internecie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.