loader image

Strona internetowa dla firmy

Strona internetowa dla firmy

Strona internetowa czy aplikacja webowa?

Decydując się na stronę internetową dla swojej firmy należy zastanowić się jakie funkcje ma spełniać. Robiąc listę życzeń, może się okazać że nie potrzebujemy strony internetowej a funkcjonalnej aplikacji webowej. Wiele „stron”, które co dzień odwiedzasz to w rzeczywistości aplikacje webowe. Facebook, Allegro, booking itp. to właśnie aplikacje webowe posiadające konkretne funkcjonalności, mniej lub bardziej rozbudowany interface mający charakter interaktywny.

Różnica między stroną internetową a aplikacją webowa.

Strona internetowa ma charakter informacyjny. W przypadku firmy umieścimy na niej adres siedziby, godziny otwarcia, dane kontaktowe, cennik usług lub produktów itp.

Aplikacja webowa daje użytkownikowi więcej możliwości oraz interakcji. Sklep może zaoferować swoim klientom zakupy 24/7, dzięki sprzedaży online. Hotel może umożliwić gościom wygodną rezerwację, natomiast w przypadku przychodni może to być kalendarz wizyt dla pacjentów.

Reasumując:

Strona internetowa pełni rolę informacyjną natomiast aplikacja webowa ma charakter interaktywny i niesie ze sobą konkretne funkcje.

Co wybrać?

Strona internetowa czy aplikacja webowa? Każde rozwiązanie jest dobre, jeżeli spełnia potrzeby i założenia firmy.

W przypadku sklepu lub hotelu sprawa jest prosta. Obecnie ciężko prowadzić sklep nie sprzedając w internecie lub prowadzić hotel nie mając możliwości prezentacji swoich apartamentów i możliwości ich rezerwacji.

Czasem jednak nie potrzebujemy nic więcej niż wizytówki internetowej z kontaktem i podstawowymi informacjami do zaznaczenia naszej obecności w danej branży.  Warto jednak zastanowić się czy możemy zrobić coś więcej w celu pozyskania nowych klientów dla naszej firmy. Prosty formularz kontaktowy, prowadzenie bloga i aktywny udział w społeczności internetowej, analiza ruchu na stronie w celu pozyskania informacji odnoście zainteresowania poszczególnymi elementami naszej działalności, jeżeli oferujemy szeroki wachlarz usług. To wszystko może mieć istotny wpływ na sukces firmy.

Jeżeli zastanawiasz się jakie jeszcze funkcje może spełniać aplikacja webowa to zajrzyj TUTAJ.

Technologie webowe

Technologie wykorzystywane w przypadku strony internetowej to głównie HTML oraz arkusze stylów CSS. Ponieważ obecnie znacznie częściej przeglądamy internet na urządzeniach mobilnych większość stron tworzona jest również przy pomocy frameworków wspierających RWD. Taka strona internetowa jest lekka i szybka co jest dużą zaletą.

Aplikacje webowe charakteryzuje większa różnorodność wykorzystywanych technologii. Aplikacje webowe podzielić można na dwie części – frond-end oraz back-end. Front-end odpowiada za wygląd natomiast back-end za funkcje jakie oferuje. Niektóre funkcje mogą wymagać ciągłej pracy i aktualizacji, żeby zapewnić im właściwe działanie. Nie trudno więc wydedukować, że aplikacja dla sklepu czy hotelu będzie wymagała więcej pracy niż prosta strona informacyjna.

W wielu przypadkach można użyć sprawdzonych systemów obsługujących naszą aplikację. Dla sklepu może to być np. PrestaShop, który pomoże łatwo i szybko stworzyć sklep internetowy w oparciu o gotowe i sprawdzone rozwiązania. Mimo wszystko w wielu przypadkach wciąż wymaga to konfiguracji oraz modyfikacji wielu elementów w celu zapewnienia oczekiwanych rezultatów.

Wady i zalety

Strona internetowa – Zdecydowanie do zalet strony internetowej można zaliczyć cenę. Strona internetowa ze względu na swój charakter będzie wymagać mniej pracy od funkcjonalnej i rozbudowanej aplikacji webowej. Statyczna strona internetowa nie wymaga wiele pracy po jej wdrożeniu na serwer, co dla może być to plusem, jeżeli nie mamy czasu lub dodatkowych funduszy na utrzymanie aplikacji webowej. Natomiast wadą takiego rozwiązania jest fakt, że prócz informacji praktycznie nic więcej nie oferuje.

Aplikacja webowa – Zalet jest tak dużo jak funkcjonalności, które ze sobą niesie. Umożliwia zautomatyzowanie wielu czynności oraz usprawnić działanie firmy. Odpowiednio zarządzana pozwala poszerzyć grono potencjalnych klientów znacznie zwiększając zasięgi. Wadą może być cena i fakt iż wymaga większego nakładu pracy lub funduszy w jej stworzeniu i późniejszym utrzymaniu.

Podsumowanie

Rozumiesz już różnicę między stroną internetową a aplikacją webową. Mimo iż w obu przypadkach najczęściej posługiwać będziemy się zwrotem „strona”, będziesz mieć na uwadze zachodzące między nimi różnice. Teraz na pewno łatwiej będzie Ci podjąć decyzję tego, które rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.